top of page

Средњовековни градови

Градови и градска насеља су једно од најзначајнијих носилаца привреде једне средњовековне државе. Градови су средишта трговине, веће занатске производње и слободног становништва. Развијенији градски живот на Балкану у позној антици је скоро потпуно исчезао, осим у Приморју и међу најтврђим градовима у унутрашњости.

У средњем веку разликују се три термина којима се означавају градска насеља.

Град (градь) – овај термин, који данас има битно другачије значење, означавао је градско насеље са утврђењем и посебном административном управом и функцијом.

Трг (трьгь) – овим термином се означава пре свега место на коме се обавља трговина, а потом и градско насеље у којем је трговина примарна занимање.

Варош (варошь) – долази од мађарске речи vár, термин се појављује код нас тек у XV веку и преводи се као подграђе или  suburbium на латинском.

 

Почетком XI века Византија је поново овладала већим делом својим балканских провинција, па је дошло и до обнове градова на овом простору. У средњовековној Србији, развој градских насеља је ишао уз развој рударства и дубровачких трговачких колонија у XIII веку. Оваква насеља настају широм државе и остварују одређени вид самоуправе који није био универзалан већ различит од места до места.  Ширење српске државе је под власт српских владара довела византијске градове чије уређење је било другачије од самоуправних градова на Приморју.

У приморским и рударским градовима управља владарев делегат, често са титулом кнеза, уз локалне представнике самоуправе као градско веће, често се помињу 12 пургара. Приморски градови имају и патрицијат, као и градске статуте, својеврсним збиркама градских прописа, норми и судских одлука. Освојени византијски градови задржавају већ развијену управу, са кефалијама или кнезовима на челу.

Пургар – је реч изведена из немачке речи Bürger, има значење грађанин. Термин је свакако у Србију стигао са Сасима који су у Србији отварали руднике. Саси су са собом донели и посебну управу у насељима које су основали.

Веће 12 пургара је уз градског војводу и кнеза вршило власт и председавало у одређеним врстама судских спорова. Пургари субирани од стране других грађана.

Патрицијат – је назив за градско племство или властелу. Тај слој се развио у приморским градовима на два начина. Први начин је да се међу градским становништвом издвоји круг поштованих грађана које заједница слуша. Други је да се законским прописима одвоји виши слој грађана од нижег и да се спречи кретање између њих.

1200px-Serbian_Despotate_(1422)-sr.svg.p
nfv52.jpg
1 (3).jpg
161101-srednjevekovninis2.jpg
depositphotos_175967426-stock-photo-wall
12033494_10153586209231445_1097124307_n.
visegrad-sveti-arhangeli.jpg
autlpc.jpg
1200px-Medieval_Novo_Brdo_Fortress_after
64407_10151513115149740_1438489370_n.jpg
Montenegro-2013-224_new.jpg
koznik_-_rekonstrukcija_by_Stevan_Perovi

Задужбине деспота Стефана

Задужбине у ужем смислу представљају цркве изграђене за спасење душе задужбинара и његове породице. Осим цркава, задужбине могу бити и цели манастирски комплекси са свим својим добрима. С тим у виду, задужбине у ширем смислу представљају све што је даривано цркви или манастиру а за спасење душе. Поред самих црквених здања, то могу бити читава села, воденице, царине, шуме, пашњаци и сл. Задужбинар није био само градитељ нових цркава већ и обновитељ старих, као што је кнез Лазар постао задужбинар Хиландара. Задужбине су могли да подижу владари, владареви сродници, али и остала властела и црквени великодостојници. Они би поред подизања самих здања за своје задужбине обезбеђивали и све што је потребно за несметано богослужење и живот монашког братства или сестринства.

Задужбине су неретко биле и гробна места њених ктитора или ктиторске породице. Лик ктитора, са или без његове породице је био обавезан део црквеног животописа, на коме би задужбинар у рукама носио модел задужбине.

Задужбинарство се и дуго након средњег века задржало међу виђенијим и имућнијим Србима који су на тај начин, опонашајући средњовековне српске владаре, испољавали своје имућство и благородност.

20130416_164219.jpg
Gueledon-hoist.jpg
0_8f80b_eadac310_XL.jpg

Ресава или Манасија

Један од најзначајнихих средњевековних манастира и припада „Моравској школи“.  Изградња је трајала у периоду 1407 – 1418. Манастирска црква посвећена је Светој Тројици.  Црква је опасана зидинама са 11 кула и донжон кулом која је служила за одбрану. Спољашњост цркве је од белог мермера и подсећа на романику.

Београд – манастир посвећен Богородици

Претпоставља се да је обновио манастир у коме је била смештена београдска митрополија. Сачуван је део надвратка са сачуваним ктиторским натписом.  У Београду је подигао цркве посвећене Светим Трима Јерарсима и Светом Николи које су се налазиле око данашње Скдарлије.

Космај: Тресије, Кастаљан, Павловац

Тресије је подигнуто у време краља Драгутина. Посвећен је светим архангелима Михаилу и Гаврилу. Назив је добио по потоку који извире код манастира.

Кастаљан је посвећен Светом Ђорђу. Подигао га је краљ Драгутин , а обновио деспот Стефан додајући куполу.

Павловац је подигао деспот Стефан. Градио га је Рада неимар који је био дворски архитекта. У њему је Арсеније Чарнојевић служио једну од последњих литургија пре сеобе 1690.

Никоље на Руднику

Манастир је подигао 1425. Никола Дорјеновић властелин деспота Стефана.

Марковачке Црквине

У порти цркве умро је деспот Стефан.

Манастир Војловица код Панчева

Подигао га је деспот Стефан. Важио је за духовно средиште овог дела Баната.

Копорин код Велике Плане

Манастир је подигнут у време деспота Стефана. Сачуван је његов портрет и натпис са титулом коју је носио после битке код Ангоре.

maxresdefault.jpg
slika.jpg
e3641a8342eb4e67ed148c492fd86639.jpg
Pavlovac.jpg
Koporin.jpg
1200px-Manastir_kastaljan1.jpg
1200px-Man._Nikolje.jpg
Manastir-Vojlovica-by-_opt.jpeg
bottom of page