Vlastela despota Stefana
Цвет српског племства изгинуо је на Косову. Властеоско друштво је било веома оштећено. Држава је била изложена насртајима сваке врсте. Србија је била у двоструком вазалном односу. Општој несигурности допринела је и унутрашња неслога. На једној страни су били наследници кнеза Лазара, а на другој страни Вук Бранковић, који Ни сам није могао избећи судбину туског вазала. У непосредном окружењу постојала је и држава Балшића, који су деспотови сродници.
Време султана Бајазита Првог овележили су ратни походи. У тим походима учествовао је кнез Стефан са својом војском, а то су битке на Ровинама и Никопоља, као и поход на Босни. Властела је била уз вог владара и заједно са њим подносила тешкоће ратовања. Тако су после битке код Ангоре пратили Стефана у Цариграду када је овенчан деспотским достојнством.
Против неверне властеле владар је предузимао строге санкције. Тако је војвода Новак Белоцрквић, господар земаља у Топличком крају, ухваћен и погубљен, а утицајни великаш рудничке области Никола Зојић, да би избегао најгоре, повукао се са породицом у манастир.
Сукоби Лазаревића и Бранковића сигурно су поделили великаше. Сукобљавали су се Стефан и Вук, браћа, што је сигурно водило у поделу територија и власти.
Деспот Стефан је био био храбар ратник. О томе сведоче описи у изворима. Знамо да је у бици код Никопоља лично оборио заставу краља Жигмунда. То је сигурно оставило велики траг код савременика, али и његових великаша. Када се владар лично истиче, њима остаје само да га следе. Она га је патила у рату, али и миру, приликом боравка у Будиму.
У периоду мира и економског успона Србија је приврдно јачала. Поред пољопривреде као основне привредне гране, развијала се тровина, занатство, рударство. Када је држава била у кризи и властела је трпела последице. Слично је било и у време привредног успона земље, када је властела имала увећане приходе, радну снагу на поседима. Тада настаје и успон у градитељству, подижу се дворови, тргови, задужбине. Са просперитетом државе иде и културни просперитет који се огледа у књижевности, образовању и уметности.